ÜTS Sistemi TLS Bağlantıları Hakkında
15 Haziran 2021 Salı
ÜTS Sistemi TLS Bağlantıları Hakkında
Değerli Üyelerimiz;

Bilindiği üzere 01.06.2021 Salı Günü ÜTS’ den bizlere ulaşan maillerde “Ürün Takip Sistemi’ne yapılan isteklerde güvenlik tedbirlerinden dolayı TLS 1.0 ve TLS1.1 bağlantılarına 11 Haziran 2021 tarihinden itibaren izin verilmeyecektir” bilgisi gelmiştir.

Belirtilen tarihten itibaren işlemlerimizin sıkıntısız devam edebilmesi için kullanmış olduğumuz bilgisayarlarımızın internet bağlantı ayarlarını kontrol etmemiz eğer ayarlarımız istenilen seviyede değil ise güncelleme ayarları yapmamız gerekmektedir.

Öncelikle bir internet sayfası açıp https://check-tls.akamaized.net/ adresine gidip sahip olduğumuz bağlantı versiyonunu görebiliriz. Bu sayfanın orta kısımlarında yeşil renkli kare bir kutunun içinde sahip olduğumuz seviye gözükecektir. Eğer gördüğümüz 1.0 ve 1.1 ise güncelleme yapmanız gerekecektir. En sık kullandığımız internet bağlantı araçları Google Chrome ve İnternet Explorer’ dir. Kullandığımız eğer Google Chrome ve sürüm versiyonu 91.0.4472.77 ise hiçbir şey yapmamıza gerek yok çünkü bu sürüm zaten bağlantı olarak TLS 1.2 kullanıyor. Sürümümüz eski ise Google Chrome güncellemesi yapmamız gerekiyor ve güncellemeden sonra işimiz bitiyor.

Eğer kullandığımız internet bağlantısı İnternet Explorer ise ayar yapılmalıdır. İlk önce İnternet Explorer da bir internet sayfası açıyoruz, sağ üst köşede bulunan ayarlar ikonuna tıklıyoruz, açılan pencerede internet seçenekleri menüsü tıklıyoruz , açılan sayfadan gelişmiş isimli menüyü seçiyoruz Mouse ile aşağı doğru inip güvenlik başlığı altında bulunan TLS 1.2 kullan yazının başına tik koyup aşağı tarafta bulunan uygula ikonuna tıklıyoruz. İşlemlerimiz başarı ile tamamlanmış olur.