Tedbirler Kapsamında Tam Kapanma Kısıtlaması ile İlgili Duyuru
28 Nisan 2021 Çarşamba
Değerli Meslektaşlarımız;

13 Nisan 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında alınan kararlar doğrultusunda 14 Nisan 2021 Çarşamba gününden itibaren iki haftalık kısmi kapanma sürecine girilmiştir. Tam kapanma döneminde 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesi’nde belirtilen tedbirlere ilave olarak hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın 29.04.2021 – 17.05.2021 tarihleri arasında tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Meslektaşlarımızdan gelen yoğun talep üzerine Yönetim Kurulumuz tarafından İlimizdeki tüm Resmi Kurumlarla karşılıklı görüşmeler yapılmış ve yapılmaktadır. Ayrıca Birliğimiz de Ankara’da toplanarak ilgili Bakanlıklarla görüşmelerini sürdürmektedir. Edinilen bilgiler ışığında henüz resmi bir yazı elimize geçmediğinden sadece bilgilendirmek için mevcut durum aşağıdaki gibidir. Resmi yazışmalar tamamlandığında (29.04.2021’e kadar) hukuki bağlayıcılığı olan Resmi duyurumuz tekrar yapılacaktır.

1-26.04.2021 tarihinde yayınlanan İçişleri Bakanlığı Genelgesi’nin EK: Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi başlıklı bölümde Madde 6 ‘’Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduğunu belgelemek ve muafiyet nedeni/güzergahı ile sınırlı olmak kaydıyla ilaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyet yürüten iş yerleri ile buralarda çalışanlar’’ muaf tutulmuştur. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesince Optisyenlik Müessesesi mesul müdürü, sahipleri ve çalışanları kısıtlamalardan muaftır. Optisyen/ gözlükçüler, firma sahipleri/diğer çalışanlar ekte yer alan dilekçe ve eklerini ibraz ederek kısıtlamalarda firmalarının başında sağlık hizmeti sunumlarını devam ettirebilirler. Bu sebeple dilekçe ekinde yer alan Odamızdan temin edilecek Meslek Mensubu Belgesi (ve ya Optisyenlik Müessese Ruhsatnamesi fotokopisi) ve diğer çalışanlar için ücret bordrolarını 29.04.2021 tarihine kadar temin etmeleri tavsiye edilir. Kurumdan resmi yazı gelmesi durumunda çalışma saatleri belirtilecektir.

2- SGK İzmir İl Müdürlüğü’ndeki yetkililer ile yaptığımız görüşme sonucunda SGK 30.04.2021 tarihinde dönem sonlandırma yapılması hususunda bir değişiklik olmadığını sözlü olarak beyan etmişlerdir. Aksi bir durum olması durumunda Medula Optikte duyuru yapılacaktır. 12 Mayıs 2021 gününün Arefe olması sebebiyle Kurumun yarım gün çalışması öngörüldüğünden Nisan ayı SGK dosya tesliminizi buna göre değerlendirilmesi uygun olacaktır. Resmi Kurumlar saat 10.00-16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

3-TİTUBB’a kayıtlı olan ürünlerin ÜTS’ye aktarımı ve ürün eşitleme işlemleri ile ilgili sürenin uzatılması konusunda Birliğimiz Kurumla görüşmekte ve gerekli girişimlerde bulunmuştur. Gelişmeler daha sonra tarafınıza bildirilecektir.

4-Bankalar az sayıda personelle merkezi şubelerinden hizmet etmeye devam edecektir. Çek, senet, havale, EFT, v.b. ödeme ve işlemler vadesi ve mevcut şekliyle devam edecektir. (Resmi bir yazı elimize ulaşmamış, karşılıklı sözlü görüşme sonucu bu bilgilere ulaşılmıştır.)

5-Oda Ofisimiz genelge kapsamına girmediğinden bu süreçte kapalı olacaktır. Islak imzalı Meslek Mensubu (HES kodu ile) belgesi 29 Nisan 2021 Perşembe günü mesai bitimine kadar (17.30) Odamızdan temin edilebilecektir. Oda personelimiz uzaktan çalışmaya devam edecektir, destek almak için aşağıdaki iletişim numaralarından ulaşabilirsiniz.

0(553) 952 81 15 Büşra KILIÇ (Oda Sekreteri)
0(530)155 59 86 Sibel İŞBİLİR (Yönetim Kurulu asistanı)
0(536) 836 35 96 Uğur GÖNÜL (Oda Avukatı)
web: izmir.ogo.org.tr e-mail:izmir@ogo.org.tr

Büyük fedakarlıklarla Ülkemiz tam kapanma tedbirlerine geçmiştir. Ümit ediyoruz ki bu süreç sonrası sağlıklı, mutlu ve bol kazançlı günlerimize geri dönebiliriz. Saygılarımızla.

Yönetim Kurulu

NOT: Yukarıdaki bilgiler Kurumlarla sözlü görüşmeler sağlanarak, resmiyet kazanmadan yayınladığımız bilgilerdir. İşlemlerin hız kazanması ve gecikmeden hayata geçmesi bakımından sunulmuştur ve öneri mahiyetindedir. Süremizin kısıtlı olması sebebiyle iş ve işlemlerin dikkate alınması rica olunur. İlgili maddelerin resmi yazışmaları tamamlandığında ikinci bir duyuruyla en kısa sürede tarafınıza bildirilecektir.

Dilekçeleri ekleriyle birlikte kısıtlamada yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.