Nöbetçi Gözlükçü Uygulaması ve Listeler Hakkında
8 Mayıs 2021 Cumartesi
Değerli Meslektaşlarımız,

Yaşanan bu sıkıntılı süreçte Devletimiz, vatandaşlarımızın mağdur olmaması için bizler istemesek de zorunlu olarak “nöbetçi gözükçü” uygulamasına, yarın itibarıyla başlayacaktır. İçişleri Bakanlığı’mızdan Valiliklerimiz aracılığıyla Kaymakamlıklarımıza gelen talimat doğrultusunda her ilçede bir gün bir gözlükçü açık olması şeklinde tarafımıza bilgi verilmiştir. Bu talimatın öncelikle bulaş riskini arttıracağını sonrasında da eşitlik ilkesine aykırı olacağını Kaymakamlarımıza ve İlçe Sağlık Müdürlüklerimize ısrarcı olarak ilettik. Bazı ilçelerimiz bu ısrarımıza anlayış göstererek hiçbir meslektaşımızın mağdur olmayacağı şekilde nöbet listelerinin hazırlanmasına razı gelirken, bazı ilçelerimizde de maalesef az sayıda optisyenlik müessesesi ile nöbet listeleri hazırlanmıştır. Taleplerimize cevap vermeyen İlçe sağlık müdürlüklerimize Oda olarak bilgi belge desteği verebileceğimizi fakat herhangi bir şaibe oluşmaması için bu listelerin tarafımızdan hazırlanmasının doğru olmayacağını söylememiz üzerine listeler, temsilcimiz gözetiminde kurayla İlçe Sağlık Müdürlükleri tarafından yapılmıştır. Eşitlik ilkesinin bozulduğu ilçelerde müesseseleri bulunan yönetim kurulu üyelerimiz, herhangi bir şaibe oluşmaması için firmalarını kura listelerine yazdırmamış olup İş yerlerini açmayacaklardır.

Son hali verilmiş ilçe bazındaki kurum onaylı nöbet listeleri ekteki gibidir. Bu süreçte yetkililerden aldığımız bilgi doğrultusunda nöbet listelerinin çıktısı ve ekteki görev belgesini doldurup, firma kaşesi ve imzası yapılarak nöbet günlerinde ikemetgah-işyeri güzergahında muafiyetten faydalanılacaktır.Nöbet listelerinde belirtilen günde “Nöbetçi Gözlükçü” dışında diğer optisyenlik müesseseleri tamamen kapalı olacaktır. Listeleri açıklanmayan ilçelerden tarafımıza şu an için bilgi ulaşmamıştır. İlçe Sağlık Müdürlüğü veya Kaymakamlıklardan münferiden kendilerine bilgi verilmeyen onaylı listelerde ismi de olmayan ayrıca aşağıda bilgi amaçlı yayınladığımız onaysız listelerdekiler de, yeni bir bilgi gelinceye kadar işyerlerini açmamalıdır. Nöbette olduğunuzu belirtir sosyal medya paylaşımlarında öncelikle “evde kalmayı” önceleyen paylaşımlar yapma hassasiyeti göstermenizi ve bulaş riskine girilmemesi için tüm tedbirleri almanızı önemle rica ederiz. Saygılarımızla…

Sağlıklı günler dileriz

3.Bölge İzmir Optisyen Gözlükçüler Odası
Yönetim Kurulu

Not; “Nöbetçi Gözlükçü” dışında açık olan optisyenlik müesseseleri whatsap şikayet hattına 0530 155 59 86 no’lu numaraya iletilecek olup, kurallara uymayanlar Yönetim Kurulunun insiyatifi olmaksızın ilgi Emniyet birimlerine bildirileceklerdir. Listelerin oluşması konusunda Odamızın bir müdahilliği olmadığından taleplerinizi lütfen bağlı bulunduğunuz İlçe Sağlık Müdürlüklerine iletiniz. Kaymakamlıklardan mümkün olduğunca en az sayıda kişiyle iş yerlerinin açılması istenmiştir.

Kaymakamlıklardan onaylı listeler geldikçe haberimize eklenecektir.

Mesai saati: 10.00-17.00 arasındadır.

ONAYLI NÖBET LİSTELERİ