Kısa Çalışma Ödeneği Başvuru Şartları Hakkında
26 Mart 2020 Perşembe
Değerli Üyelerimiz ;

Koronavirüs (Covid-19) salgınından etkilenen işletmelere destek olunması amacıyla İŞKUR tarafından “Kısa Çalışma Ödeneği” başvuruları alınmaya başlanmıştır. Bilindiği üzere kısa çalışma ödeneği; genel ekonomik, bölgesel, sektörel kriz ve zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin en az 1/3 oranında azaltılması veya faaliyetin en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde uygulanabilmektedir. Kısa çalışma uygulanması halinde gerekli şartları sağlayan işçilere, çalışılmayan dönemler için 3 aya kadar kısa çalışma ödeneği ödenmektedir.

Covid-19 kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan kısa çalışma başvuruları için İşsizlik Sigortası Kanununda değişikliğe gidilmiş olup; başvurunun yapıldığı tarihten önceki 3 yılda 600 gün ve üzerinde sigortalı olarak işsizlik primi ödenmiş olması şartı 450 güne ve son 120 gün fiilen sigortalı olması şartı da 60 güne indirilmiştir.

Kısa Çalışma Ödeneği başvuru şartları ve destekler hakkında bilgi almak için muhasebeci/mali müşavirleriniz ile irtibata geçmenizi rica ederiz.

Bilgilerinize ..

https://www.iskur.gov.tr/isveren/kisa-calisma-odenegi/