Hatırlatmadır ! Fiyat Etiketi Yönetmeliği Gereği Menşei Bulundurulması Zorunluluğu Hakkında
7 Nisan 2022 Perşembe
Hatırlatmadır ! Fiyat Etiketi Yönetmeliği Gereği Menşei Bulundurulması Zorunluluğu Hakkında
Sayın Üyelerimiz;

İzmir İl Ticaret Müdürlüğü’ne 19.11.2020 tarihinde yazdığımız dilekçe ile Fiyat Etiketi Yönetmeliği uyarınca optisyenlik müesseselerinde fiyat etiketi bulundurma zorunluluğu olup olmadığına ilişkin görüş talep edilmiştir.

Ticaret İl Müdürlüğü’nden gelen cevabı linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Özetle bütün ürünlerin üzerinde etiket yönetmeliğine göre ürünün fiyatı, marka ve modeli, menşei, optik ürünlerde kare kodu bulunması zorunludur.

Üretim yeri ile ilgili olarak liste yaparak tüketicinin göreceği bir yere asabilirsiniz. Yönetmeliğin detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.


Ürünlerin menşeini tespit etmenin bir yolu da ÜTS sisteminde ürünün kare kodunu okutarak ürün numarasının içeriğine girdiğinizde ürünün menşeini bulabilmektesiniz. Güneş gözlüklerinde bazı markalarda ürün üzerinde menşei olmadığı için Odamız tüm ithalatçı firmalardan marka ve menşei bilgisinin yer aldığı bilgilendirme yazılarını istemiştir. Ekte menşei bilgisi yer alan marka ve modeller bulunmaktadır. Firmalardan bilgilendirme geldikçe ekteki listemiz güncellenecektir. Cezai yaptırımlara maruz kalmamanız için tarafımızla iş birliği yapan ithalatçı firmalara çok teşekkür ederiz.

Yapılacak denetimlerde etiket yönetmeliğine uygunsuzluk durumunda cezai yaptırımlar uygulanacağından en kısa sürede bu yönetmeliğe uyum sağlanmasını önemle rica ederiz.


Odamıza firmalardan gönderilen menşei listelerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. NOT: Firmalardan liste geldikçe listemiz güncellenecektir. Elinizdeki ürün listede yoksa listenin güncellenmesini beklemeden firmanızdan menşei bilgisini isteyiniz.

MENŞEİ LİSTESİ